4. kwietnia - Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

Aktualności » 4. kwietnia - Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

2020-04-04 11:42

4. kwietnia - Światowym Dniem Zwierząt Bezdomnych. 

W 2019 roku, tylko pod opiekę naszej Fundacji trafiły aż 53 psy i 236 kotów. A co z pozostałymi zwierzakami, które trafiły do różnych schronisk, przytulisk czy zostały pozostawione bez pomocy człowieka? Niektóre z nich pewnie poznajduje kochające domy, ale część z nich zostanie uśpiona, umrze w samotności i cierpieniu, lub pozostanie w schronisku do końca swojego życia… 

Według danych podawanych przez NIK (Najwyższa Izba Kontroli), liczba bezdomnych kotów i psów w Polsce cały czas rośnie. Co ciekawe, dzieje się tak mimo iż nacisk na edukację w tym obszarze jest coraz popularniejszy, a samorządy terytorialne przeznaczają także coraz więcej środków na cele związane z opieką nad zwierzętami. Zatem skąd ten problem? Brak świadomości potrzeby sterylizacji i kastracji? Mała popularność czipowania zwierząt? Nieodpowiedzialne adopcje? Wyjazdy na wakacje? Pseudohodowle? To główne przyczyny tego poważnego problemu. Warto się zastanowić jakie jeszcze inne czynniki wpływają na przepełnione przytuliska. 

Chcielibyśmy zachęcić Was, abyście spróbowali się dzisiaj zastanowić nad tym tematem. Weźcie swoje koty na kolana, pobawcie się ze swoim psem i pomyślcie o tych wszystkich zwierzętach, które nie mają tyle szczęścia co Wasi pupile. A jeśli macie dodatkowo dzieci i właśnie planujecie jak spędzić dzisiejsze popołudnie, spróbujecie przeprowadzić wspólnie małą edukację domową – skorzystajcie z naszych szablonów i wspólnie narysujcie to, o czym może myśleć bezdomny kotek lub piesek. Albo stwórzcie list, gdzie taki bezdomniak pisze do człowieka o tym co czuje. Uczmy dzieci wrażliwości i empatii od małego. A sami nie zatraćmy jej w natłoku codzienności.

Facebook