Powstaje „Ostoja”, dom dla emerytowanych zwierząt pracujących w służbach mundurowych.

Aktualności » Powstaje „Ostoja”, dom dla emerytowanych zwierząt pracujących w służbach mundurowych.

2016-07-25 13:43

Powstaje „Ostoja”, dom dla emerytowanych zwierząt pracujących w służbach mundurowych. To wspaniała inicjatywa, którą z całego serca wspiera nasza fundacja, i o której wsparcie prosimy każdego z Was.

Bieg dla Zasłużonych stanowi inaugurację „Ostoi”, prosimy o rozpowszechnienie informacji, bo chociaż wszystko będzie się działo w zupełnie innej części Polski, wspomóc tą wspaniałą inicjatywę na różne sposoby może każdy z nas.

Prosimy o udostępnienie plakatu (poniżej do pobrania) i polubienie poniższych linków w celu wypromowania tego przedsięwzięcia:

1/ link do strony internetowej Biegu dla Zasłużonych - http://www.biegdlazasluzonych.pl/

2/ link do fanpage'a Biegu - https://www.facebook.com/biegdlazasluzonych/

3/ link do wydarzenia Biegu - https://www.facebook.com/events/263321454030934/

4/ link do fanpage'a Stowarzyszenia - https://www.facebook.com/StowarzyszenieCBDiO/

5/ link do fanpage'a Ostoi -  https://www.facebook.com/zasluzylismy/

Ostoja

Psy i konie – funkcjonariusze na emeryturze

W służbach mundurowych oprócz ludzi pracują także zwierzęta, są to psy i konie, które tak jak człowiek po latach poświęcenia przechodzą na emeryturę. To dla nich powstaje „Ostoja”.

Specjalnie wyszkolone psy służą w wojsku, policji, straży granicznej, straży pożarnej, na wydziale kontroli celnej. Są to zwierzęta wyselekcjonowane, o wyjątkowych cechach charakteru, takich jak: odporność na strach, instynkt łowcy, umiejętność koncentracji na zadaniu, posłuszeństwo, zwierzę musi posiadać także wybitny węch i wzrok oraz idealną kondycję fizyczną. Czworonóg po wyszkoleniu pracuje w służbach przez 6- 7 lat, po czym przechodzi na zasłużony odpoczynek.

Większość psów zostaje adoptowana przez swoich mundurowych opiekunów. Nie zawsze jednak opiekun jest w stanie zająć się czworonogiem do końca jego dni. Wtedy adopcji może dokonać inna osoba, która spełni surowe kryteria. Czasem zdarza się, że psy po służbie przystosowywane są do dogoterapii. Jednak najodpowiedniejszym miejscem dla emerytowanych zwierząt jest Zasłużyliśmy – Ostoja emerytów.

Ośrodek powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia „Pamiętamy skąd jesteście” w celu zapewnienia schronienia i godnego życia czworonożnym funkcjonariuszom.

Od niedawna, również konie policyjne mogą zostać adoptowane przez opiekunów. Wcześniej zwierzęta, w większości przypadków trafiały do rzeźni. Pierwszym krokiem do poprawy ich losu była walka o możliwość adopcji przez mundurowych- warto tu wspomnieć o prekursorach – policjancie z Chorzowa i jego kompanie Marsie. Teraz dzięki Ostoi emerytów dbałość o konie idzie o krok dalej. Stowarzyszenie zapewnia im drugi, dożywotni dom.

Więź zwierząt z opiekunami jest bardzo silna, nie wszyscy mogą jednak zająć się nimi po służbie. Zarówno konie, jak i psy, które doświadczyły życia wśród mundurowych, przywykły do dużej aktywności, egzystowały według specyficznych reguł, ciężko jest więc zmienić ich przyzwyczajenia. Zasłużyliśmy – Ostoja emerytów, to miejsce, które zapewni psom i koniom życie w środowisku zbliżonym do tego, w którym były do tej pory. Pozwoli to oszczędzić zwierzętom stresu związanego ze zmianą. Zasługują one bowiem na najwyższy szacunek i godne warunki egzystencji, gdyż ich pracę można postawić na równi z pracą i poświęceniem policjantów, strażaków, wojskowych.

Zasłużyliśmy – Ostoja Emerytów to pierwsze w Polsce miejsce, gdzie emerytowane zwierzęta pracujące będą mogły odpocząć po wielu latach pracy.

To także pierwsze w Polsce miejsce, które sprawi, że po ciężkiej pracy zwierzęta nie zostaną zapomniane, a docenione dzięki fachowej opiece w Ostoi.
Przez lata Waszej ciężkiej pracy służyliście polskiemu społeczeństwu. Wspólnie zadbamy o Wasz godny byt na emeryturze. Ufaliście nam, wytrwale z nami pracowaliście i nie zapominając o tym – zapewniamy Wam schronienie.

O biegu

„Bieg dla Zasłużonych” stanowi inaugurację „Ostoi”, pierwszego w Polsce domu dla emerytowanych zwierząt pracujących. Ośrodek powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia „Pamiętamy skąd jesteście” w celu zapewnienia schronienia i godnego życia czworonożnym funkcjonariuszom, którzy po latach służby będą mogły mieszkać w środowisku zbliżonym do tego, w którym były do tej pory. Nasi czworonożni przyjaciele zasługują na najwyższy szacunek i godne warunki egzystencji, gdyż ich pracę można postawić na równi z pracą i poświęceniem policjantów, strażaków, wojskowych. To dla nich 10 września biegniemy.

 

  
Facebook