Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych
 
„Ludzie zapomnieli o tej prawdzie - rzekł lis. - Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś […]” Antoine de Daint-Exupéry
 
  "zwierzęta bezdomne" - rozumie się przez to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały…
 
   Tak pojęcie zwierząt bezdomnych definiuje Ustawa, a co to tak naprawdę znaczy bezdomność zwierząt? Co kryje się pod tą chłodną definicją? To miliony cierpiących istot, które nie mają gdzie się schronić przed zimnem, śniegiem, deszczem czy upałem. Głodnych i spragnionych, pragnących odrobiny ciepła i czułości ze strony tych, którzy je udomowili i powinni być za nie odpowiedzialni, czyli nas, ludzi. To też tysiące czekających na adopcję, zamkniętych w schroniskowych boksach psów i kotów, widzących nieraz tylko ściany pomieszczeń lub okratowane wybiegi i woliery. Których jedyną atrakcją jest obserwacja tego, co dzieje się za kratami, lub podrzucanie pustej miski. Bezdomność zwierząt na całym świecie jest ogromna, tak jak ogromna jest ich samotność.
  
  Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Niech to będzie czas na refleksję, zastanowienie się nad tym, że to my jesteśmy za to odpowiedzialni. Od dzisiaj i przez każdy kolejny dzień w roku starajmy się zrobić coś, co może tę bezdomność ograniczyć, dorzućmy chociaż niewielką cegiełkę. Dla każdego z nas to może być coś innego, adoptujmy lub namawiajmy do adopcji, wykastrujmy swojego psa czy kota, aby nie przybywało kolejnych niechcianych zwierząt, ograniczajmy populację i pomagajmy tym, które są już na świecie, wspierajmy organizacje prozwierzęce zajmujące się bezdomnymi zwierzętami, a wreszcie zostańmy wolontariuszami i dajmy tym niechcianym i zapomnianym zwierzakom chociaż odrobinę ciepła i miłości, której tak im brakuje na co dzień. Bądźmy odpowiedzialni.
 
   W cieszyńskiej Galerii Stela można zobaczyć fotografie psiaków czekających na dom. To tylko niewielka cząstka cieszyńskiej bezdomności zwierząt, ale liczymy na to, że im i innym zwierzakom poszczęści się, gdy zobaczycie jakie są wspaniałe? Im, i wszystkim bezdomnym zwierzętom na świecie życzymy, aby dostały swój dom!?

Wesprzyj działalność Fundacji!

Wspieram co miesiąc:

Wspieram / Siepomaga

Wspieram jednorazowo. Wybierz kwotę wsparcia: