Zwierzęta mają prawa!

22 MAJA PRZYPADA DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
Chcielibyśmy przypomnieć, uświadomić bądź wyjaśnić w krótki sposób podstawowe prawa zwierząt, które są najczęściej łamane, i które wielokrotnie są przyczyną naszych interwencji. Dzisiaj ZWIERZĘTA DOMOWE
Znęcanie nad zwierzęciem to zadawanie lub dopuszczanie do zadawania zwierzęciu bólu lub cierpienia. Odpowiedzialność ciąży na osobie, która zadaje zwierzęciu ból lub cierpienie, ale także na osobie, która świadomie dopuszcza do tego.
Są sytuacje, kiedy zwierzę może odczuwać cierpienie, nie doznając fizycznego bólu, bo nie zawsze jedno towarzyszy drugiemu. Należy pamiętać, że cierpienie psychiczne takie jak stres czy strach jest także cierpieniem, podobnie jak głód czy pragnienie.
Niewłaściwe warunki bytowania
Bardzo krótkie łańcuchy, za ciasne obroże, liche nieocieplone budy lub ich brak, ciasne malutkie kojce bez zadaszenia….
Najczęstszym problemem, z którym spotykamy się podczas interwencji jest zaniedbywanie zwierząt, tj. niezapewnianie właściwych warunków bytowania. Takim przypadkiem jest trzy¬manie psa uwiązanego w pełnym słońcu, bez możliwości schronienia się w cieniu, lub brak odpowiedniej ocieplonej budy w zimowy dzień. To wywołuje cierpienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, i jest przejawem znęcania się, podobnie jak utrzymywanie w stanie nieleczonej choroby, co powoduje u zwierzęcia ból i cierpienie.
Brak stałego dostępu do wody
Brudne, zielone od glonów miski, zatęchła woda lub w ogóle jej brak, zimą zamarznięta…
Każde zwierzę domowe musi mieć stały dostęp do czystej wody. W każdym momencie, kiedy tylko odczuje pragnienie musi mieć możliwość napicia się.
Głodzenie
Stare zepsute jedzenie, skwaśniałe lub w pleśni, z robakami, albo woda z chlebem, odpadki z obiadu i ogrodu…
Jeśli brak dostępu do pożywienia jest długotrwałe i niesie za sobą konsekwencje zdrowotne dla zwierzęcia, to możemy mówić też o odczuwaniu przez to zwierzę przynajmniej cierpienia, co stanowi znęcanie się nad zwierzęciem. Pamiętajmy, że zwierzę powinno mieć jedzenie dostosowane do jego potrzeb żywieniowych, a także świeże.
Rażące niechlujstwo i brud
Brodzenie po wielotygodniowych odchodach, brudne miski lub garnki oklejone resztkami jedzenia, kołtuny, przyklejone do sierści grudy błota…
Jeszcze innym rodzajem zaniedbywania zwierzęcia jest utrzymywanie go w warunkach, które jest określane w ustawie jako rażące niechlujstwo. Jest to rażące niezachowanie czystości w pomieszczeniach lub na wybiegach, gdzie zwierzęta są trzymane. Zaniedbywanie, utrzymywanie zwierzęcia w brudzie, w stanie nieleczonej choroby czy warunkach rażącego zaniedbania, albo w pomieszczeniach czy klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji to także znęcanie!
Katalog niedopuszczalnych czynności wymienionych w Art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt jest szeroki i ma charakter otwarty. Oznacza to, że również stany faktyczne inne od opisanych w Ustawie mogą być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Wesprzyj działalność Fundacji!

Wspieram co miesiąc:

Wspieram / Siepomaga

Wspieram jednorazowo. Wybierz kwotę wsparcia: